YONCA GÜLGEÇ

YONCA GÜLGEÇ

Yaratıcı fikirleri ve girişimci kişiliği ile farklı etkinliklerin mimarı

 
2007 Uluslararası Ingiltere Salsa Kongeresinde, ’’Life Time Achievement Award’’-Hayat Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi
Dünyanın 67 ülkesinde geçerli UKA (United Kingdom Alliances Licentiate)  sosyal danslar eğitim sertifikası sahibi.
 
İngiltere Leicester’da De Monfort Üniversitesi’nden mezun olan Yonca Gülgeç, 2000 yılında herkesi şaşırtan ani bir kararla 22 yıllık Tekstil Mühendisliği kariyerini sona erdirdi… 
 
Yonca’nın çocukluğunda bale yaptığını bilen dostları ve yakınları bu kararı anlayışla karşıladılar. Yonca gerek üniversitede gerekse daha önceki yıllarda profesyonel voleybol oynamış, üstelik dans ve müzik her zaman hayatının en önemli parçaları olmuştu. 
 
Aslında Yonca Gülgeç’in kariyerini geride bırakmasına ve profesyonel olarak dansa başlamasına giden olaylar zinciri 2000’den çok daha önce başlamıştı. 1998 yılında, daha sonra “hayatımı değiştiren kadın” diyeceği Adriana Santana’yla tanıştı. Group Palanke’nin dansçısı ve vokalisti olan Santana’dan Salsa dersleri almaya başladıktan sonra artık dönülmez bir yola girmişti bile. “Latin Ateşi” içinde alevlendi, öyle ki ona yaklaşan herkesi de aynı ateşle yakıyordu! 
 
Bir süre için çifte bir hayat yaşadı, gündüzleri sürdürdüğü tekstil mühendisliği kariyerini akşamları Salsa’yla birleştiriyordu. Salsa onun için sadece bir hobiyken bile gelecekte Salsa dünyasına yapacağı gerçek yolculuğun ilk adımlarını atıyordu. Londra’dan meşhur eğitmenleri Türkiye’ye davet ediyor ve Salsa workshop’ları düzenliyordu. Dünyaca ünlü dans hocalarından aldığı dersler sonrasında kendisi de bilgilerini etrafındakilerle paylaşmaya  başladı.
 
2002 yılından itibaren bilgisini daha da artırmak için yılda 2-3 kez yurtdışındaki Salsa kongrelerine katılmaya başladı. Girişken karakteri ve sınır tanımaz yaratıcılığıyla Salsa’nın en güncel trendlerini hızla yakaladı. Böylece Mundo Latino, Türkiye’de “Sosyal Latin Dansları”nın lideri olarak yerini aldı ve gelecek Türk Latin Dansçılarının ilham kaynağı haline geldi.